Medycyna żywienia i stylu życia

Medycyna Żywienia opiera się na zasadzie, iż składniki odżywcze, w tym m.in. mikroelementy, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania procesów biochemicznych w naszym ciele.

Medycyna żywienia (ang. Nutricional Medicine) zajmuje się szukaniem  przyczyn leżących u podstaw niepokojących nas objawów lub chorób, które, choć często mają pochodzenie genetyczne, są też  zwykle bardzo mocno związane z czynnikami żywieniowymi i środowiskowymi. Takie podejście kontrastuje z tendencją konwencjonalnego podejścia medycznego, czyli leczenia objawów za pomocą leków lub zabiegów.

Pod koniec XX w. ludzkość stanęła przed nowym wyzywaniem tzw. schorzeń cywilizacyjnych, które uderzają w miliony ludzi i pochłaniają większą część budżetów opieki zdrowotnej państw rozwiniętych. Szukając rozwiązań oraz sposobów efektywnej profilaktyki zdrowotnej, terapeuci, dietetycy i lekarze, mając dostęp do najnowszych metod diagnostycznych coraz częściej wykazują holistyczne podejście do człowieka, spoglądając na jego ciało, umysł i stan ducha oraz na wszystko, co się z tymi elementami łączy: jakość pożywienia, sposób odżywiania, jakość życia codziennego, sposób spędzania czasu, poziom stresu i radzenie sobie z nim oraz na czynniki obciążające zdrowie fizyczne i umysłowe.

          Składniki odżywcze są budulcem naszego ciała.

Pozostajemy zdrowi, gdy nasz organizm otrzymuje odpowiednią równowagę witamin i minerałów w pożywieniu.

Jako ludzie, różnimy się pod względem biochemii, metabolizmu, anatomii, jak i genetyki. Nasze środowiska wewnętrzne mają odmienną florą jelitową, integralność ścian jelita oraz inny układ odpornościowy. Jednak wszystkie powyższe czynniki wpływają na naszą zdolność do przetwarzania żywności, wchłaniania składników odżywczych oraz detoksykacji oraz wydalania odpadów i od tych właśnie czynników zależy funkcjonowanie naszych organizmów.

Spożywanie posiłków, to pozornie prozaiczna czynność, lecz z punktu widzenia medycyny żywienia ma kluczowy wpływ na stan naszego zdrowia. Dlatego terapia pożywieniem stanowi kluczowy element moich programów terapeutycznych.

To w końcu razem z pożywieniem przyjmujemy składniki odżywcze, takie jak węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy, minerały, ale także… alergeny, bakterie, wirusy, grzyby, chemikalia, trucizny. I robimy to codziennie poprawiając lub pogarszając stan naszego zdrowia. Świadomość tego procesu stale rośnie w czasach, w których pożywienia mamy pod dostatkiem.

 

Główne założenia Medycyny Żywienia to:

  • Zasada, że od składników odżywczych zależy nasz stan zdrowia. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich procesów biochemicznych, od których to zależy funkcjonowanie naszego organizmu.
  • Leczy przyczyny, nie tylko objawy. Specjalista Medycyny Żywienia zaczynając indywidualną terapię, szuka przyczyn również tych genetycznych i sprzężonych z nimi środowiskowych oraz żywieniowych.
  • Bazuje wyłącznie na naukowych faktach(ang. Evidence-Based Medicine). Specjaliści medycyny żywienia to osoby z kierunkowym wykształceniem, współpracujące z lekarzami i specjalistami z wielu dziedzin.
  • Nie niesie ze sobą efektów niepożądanych. W terapii stosuje się wyłącznie dostępną na co dzień żywność, nieprzetworzoną, jak najczystszą, o potwierdzonym pochodzeniu i działaniu terapeutycznym – nie jest kolejną tabletką, która wchodzi w nieprzewidziane interakcje. Pomaga ograniczyć ilość przyjmowanych leków.
  • Jest kosztowo efektywna. Postępowanie żywieniowe polega na kształtowaniu świadomości pacjenta, edukacji i zmianie jadłospisu. Moje programy zmieniają jakość posiłków, a nie ich ilość. Globalnie medycyna żywienia pomaga ograniczyć koszty leczenia.
  • Ma charakter prewencyjny. W opinii Amerykańskiej Akademii Medycyny Prewencyjnej, medycyna stylu życia wraz z medycyną żywienia powinna być podstawowym elementem zapobiegania większości chorób cywilizacyjnych takich jak choroby układu krążenia, otyłość, alergie, cukrzyca.